Ako rozoznať kvalitu hodvábnej šatky?

Možno ste sa už niekedy zamysleli nad tým, ako je možné, že niektoré šatky stoja stovky a iné len niekoľko eur. Odpoveď je jednoduchá: Kvalita materiálu, vzoru a spracovania.

Materiál hodvábnej šatky

Kvalitná hodvábna šatka je vždy vyrobená zo 100% hodvábu.

Najkvalitnejšie šatky výrobcov renomovaných svetových značiek sú zhotovené zo 100% hodvábneho twillu. Twill je materiál, pri ktorom technikou tkania viacerých hodvábnych vlákien vzniká pevná, hustá a trvácna hodvábna látka. Takáto látka je relatívne ťažká, má nádherný hodvábny lesk, jedinečný hodvábny šuchot a zároveň je mäkká na omak. Šatky nižšej kvality bývajú tkané s prímesou polyesteru či iného lacného materiálu.

Ako sme uviedli v článku Cesta hodvábu, čím je vyššia hustota tkaných hodvábnych vlákien, tým je hodváb ťažší a drahší. Na vyjadrenie hmotnosti sa používa tradičná japonská jednotka „momme“. Čím je číslo momme (mm) vyššie, tým viac hodvábu bolo použitého na tkanie látky.

Pre jednoduchšie porovnanie však môžme konštatovať, že kvalitná hodvábna šatka štandardnej veľkosti 90 x 90 cm by mala vážiť okolo 60 gramov

Vzor a farby potlače

 Vzor a farebné prevedenie hodvábnej šatky je to, čo si väčšina z nás všimne na prvý pohľad.

Kvalitná hodvábna šatka sa potláča ručne. Vzor na šatke nie je náhodný, každý prepracovaný detail má svoj zmysel, ktorý zapadá do námetu, či príbehu v dokonalej harmónii. Tento typ hodvábnej šatky, tzv. foulard alebo carré sa vyznačuje tým, že ho tvorí definovaný okraj či rám pre ústredný motív. Šatka nikdy nie je šitá z tzv. metrážovej tkaniny, nastrihaním a následným začistením okrajov ako masovo vyrábané šatky z iných lacných materiálov.

Vzor či príbeh na hodvábnej šatke zároveň odzrkadľuje pomenovanie konkrétnej šatky či šálu.

Veľmi dôležitá pre kvalitu a celkový dojem je sýtosť farieb a presnosť vzoru. Na kvalitnej šatke carré alebo foulard nenájdete rozmazané prechody, či farebné výpadky vzoru. Upúta nádhernými sýtymi farbami v harmonickom súlade.

Taktiež si treba všímať, či je predná strana šatky rovnako sýta ako zadná. Vysoko kvalitné šatky majú viditeľný rub, teda menej výraznú zadnú stranu, čo svedčí o hustote tkaniny, hodvábneho twillu.

Veľmi dôležitý je okraj. Kvalitná hodvábna šatka má výlučne ručne obšívaný ruličkový okraj, aj s malými nedokonalosťami ručnej práce. Veľmi často sa farebne odlišuje a zdôrazňuje krásu kvalitnej hodvábnej šatky. Strojovo obšívaný okraj nájdeme len na šatkách masovej výroby a výrazne nižšej kvality. 

Rozdiel medzi ručne (vľavo) a strojovo (vpravo) spracovaným je viditeľný na nasledujúcom obrázku.

Porovnanie okrajov

Naše šatky značky gatogato spĺňajú všetky náročné kritériá pre kvalitné hodvábne šatky, ktoré boli spomenuté.

Veríme, že kúpou exkluzívnej hodvábnej šatky alebo šálu značky gatogato urobíte radosť nielen sebe, ale aj Vašim blízkym. Krásna hodvábna šatka je originálny darček pre výnimočnú príležitosť, ktorý poteší každú dámu.

Vaše

Logo_gatogato